YökDil Sınavı

Yök-Dil, Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı kısaltmasıdır.   YökDil Sınavı YÖK başkanlığı koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenmektedir. YökDil sınavının soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanmakta,  sınav organizasyonu Anadolu Üniversitesince yapılmaktadır.

YökDil Sınavı  , ÜDS gibi   Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri ve İngilizce alanlarında yapılacaktır.

YÖK-DİL sınavına kimler başvura yapabilir?
Yüksek lisans ve doçentlik sınavlarına başvurmak isteyen adaylar başta olmak üzere yabancı dil seviyesini ölçmek isteyen diğer adaylar da bu sınava başvuru yapabilir.

YÖK-DİL’e başvuru nasıl yapılır?
Sınava başvuru Anadolu Üniversitesi Aday İşlemleri ekranından yapılmaktadır. sinavbasvuru.anadolu.edu.tr adresine tıkladıktan sonra Anadolu Üniversitesinin yaptığı herhangi bir sınava girdiyseniz e-posta adresiniz ve şifrenizi girdikten sonra yeşil “giriş yap” butonuna tıklamanız gerekmektedir. Daha önce Anadolu Üniversitesine ait bir sınava girmediyseniz mavi “kayıt ol” butonuna tıklamanız gerekmektedir. Bu kısımda kimlik numaranız, e-posta adresiniz gibi bilgileri girdikten sonra KAYIT OL seçeneğine tıklamalısınız. Kayıt işlemini sisteme kayıt olduğunuz e-posta adresinize gelen link kullanarak tamamlayabilirsiniz.

E-posta adresinize gelen linke tıkladıktan sonra uyruk, kimlik numaranız, isim-soyisim, doğum tarihi ve şifre bilgilerinizi girdikten sonra KAYIT OL butonuna tıklayarak Anadolu Üniversitesi sistemine kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

Kaydınızı başarıyla tamamladıktan sonra YÖKDİL sınavına başvuru yapabilmek için sisteme fotoğraf yüklemeniz gerekmektedir. Sisteme fotoğraf yükledikten sonra üst menüde yer alan askerlik bilgileri, kimlik bilgileri, iletişim bilgileri alanlarındaki bilgilerinizi kontrol etmeniz gerekmektedir.

Gerekli alanları doldurduktan sonra “YÖKDİL sınavına başvur” butonuna tıklayın. Bu alanda karşınıza 8 aşamalı bir ekran çıkacaktır. Bu aşamaları tamamladıktan sonra 8.aşamada sınav ücretini online öde yap butonu çıkmaktadır. Sınav ücretini yalnızca kredi kartı ile yapabilirsiniz. Ödemenizi yaptıktan sonra “başvuru işleminiz başarıyla tamamlanmıştır” iletisi alacaksınız.

YÖKDİL sınav ücreti nedir?
YÖK-DİL sınavının ilki 5 Mart 2017 tarihinde yapılacak. İlk sınav ücreti 75 TL’dir.

YÖKDİL sınavında kaç soru bulunmaktadır?
YÖKDİL sınavında 80 soru bulunmaktadır. Sorular 5 şıklıdır. Adaylar sınava giderken yanlarında kalem ve silgi götürmek zorundadır.

YÖKDİL sınav süresi kaç dakikadır?
Sınav süresi 180 dakika (3 saattir)

Hem YÖKDİL hem de YDS’ye girilebilir mi?
Evet. Adaylar hem Yökdil sınavı  hem de YDS sınavına girebilir.

YÖKDİL doktora ve doçentlik puan şartı kaçtır?
Yabancı Dil Sınavında (YDS) olduğu gibi YÖKDİL sınavında da doktora başlangıcı için YÖKDİL puanı en az 55 iken doçentlik için YÖK-DİL puanı az 65 olmalıdır.

YÖKDİL sınavı hangi illerde yapılacak?
Sınav ilk etapta 30 il ve 35 merkezde yapılacaktır. İstanbul (5), Ankara (2), İzmir, Adana, Antalya, Aydın, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, Hatay, Kars, Kayseri, Konya, Malatya, Mersin, Muğla, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon, Van, Zonguldak illerinde yapılacak.